مهندسی ماشینهای کشاورزی
سایتی برای دانشجویان ماشین الات

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 23 تیر‌ماه سال 1389

مقدمه :

عملیات سیکل های مختلف بیشتر موتورهای احتراق داخلی فعلی، دارای یک طرح رایج است به این صورت که انفجار در یک سیلندر پس از تراکم انجام می شود. نتیجه ان است  که  انبساط گاز مستقیما روی پیستون اثر گذاشته (کار انجام می دهد) و میل لنگ را 180 درجه بچرخاند.

با توجه به طراحی فنی و مکانیکی، موتور شش زمانه همانند موتورهای احتراق داخلی  می باشد. اگر چه سیکل  ترمودینامیکی  و یک  سر سیلندر  اصلاح  شده همراه دو اتاق اضافی ان  را به کلی متمایز می کند. یک محفظه ی احتراق و یک محفظه ی تراکم( گرمکن هوا) هر دو از سیلندر جدا هستند. احتراق درون سیلندر رخ نمی دهد اما  در  محفظه ی  احتراق  کمکی  هم فوری روی پیستون اثر نمی گذارد و زمان ان از 180 درجه ی  چرخش میل لنگ ، در زمان انفجار(کار) جدا می باشد.

 محفظه ی  احتراق  به  طور  کلی  توسط محفظه ی  گرمکن احاطه شده است. با تبادل گرما از  طریق دیواره های محفظه ی احتراق که با محفظه ی گرمکن در ارتباط است،  فشار محفظه ی گرمکن افزایش می یابد و قدرت مکملی برای کار تولید می شود.

 درادامه مطلب

 

مزایای موتور شش زمانه: 

·          رسیدن به راندمان حرارتی % 50 (%30برای موتورهای احتراق داخلی فعلی)

·          کاهش مصرف سوخت با بیش از %40

·          کاهش الودگی حرارتی، صوتی، شیمیایی

·           دو کورس مفید کار در طی شش کورس

·             پاشش مستقیم و بهینه ی سوخت احتراق در هر سرعتی از خودرو

·                     سوخت چند گانه

  در خودروهای با موتور شش زمانه شاهد کاهش چشمگیر مصرف سوخت و انتشار الودگی خواهیم بود.

طراحی و عملکرد موتور های شش زمانه:

در سیکل شش زمانه، دو محفظه ی اضافی اجازه می دهند هشت فرایند که نتایج یک سیکل کامل است همزمان عمل کنند یعنی در یک لحظه دو  فرایند  همزمان رخ میدهد :  دو سیکل  چهار فرایندی برای هر کدام از سیکل ها،یک سیکل احتراق داخلی و یک  سیکل  احتراق  خارجی. نمودار پیوستگی هشت فرایند را در سیکل شش زمانه نشان می دهد.

اولین سیکل چهار فرایندی احتراق خارجی:

l  فرایند1 :مکش هوای خالص درون سیلندر(فرایند دینامیکی)

l  فرایند 2: تراکم هوای خالص در محفظه ی گرمکن(فرایند دینامیکی)

l  فرایند3 : نگه داشتن فشار هوای  خالص  در محفظه ی بسته جایی که بیشترین تبادل گرما با دیواره های محفظه ی احتراق رخ می دهد ( فرایند استاتیک چون مستقیما روی میل لنگ اثر نمی گذارد.) دمای هوا بالا می رود.

l  فرایند4 : انبساط هوای فوق داغ درون سیلندر، که کار انجام می دهد.(فرایند دینامیک). طی این سیکل چهار فرایندی، هوای خالص هرگز در تماس مستقیم با سوخت و  شمع  نمی باشد.

 دومین سیکل چهار فرایندی که احتراق داخلی می باشد.

l  فرایند5: تراکم مجدد  هوای خالص  گرم  درون  محفظه ی  احتراق (فرایند دینامیک)

l  فرایند6 : تزریق سوخت و احتراق در محفظه ی احتراق، بدون تاثیر مستقیم روی میل لنگ (فرایند استاتیک)

l  فرایند7 : گازهای احتراق منبسط می شوند و  کار  انجام  می شود .  (فرایند دینامیک)

l  فرایند8: تخلیه گازهای احتراق (فرایند دینامیک) در طی این چهار فرایند، هوا مستقیما  با منبع گرما (سوخت) تماس دارد. 

l   سر سیلندر دو محفظه و چهار سوپاپ که  دو تای ان متداول هستند ، (برای مکش و تخلیه) . دو سوپاپ دیگر از مواد پایدار حرارت دادن مخصوص کارسنگین ساخته شده.  سوپاپها  در طی مرحله احتراق و گرم  کردن  هوا   می توانند  تحت  فشار محفظه ها باز شوند . روی هر دو سوپاپ یک پیستون نصب شده که فشار روی سوپاپ ها را خنثی میکند.در سیکل شش زمانه، سرعت میل بادامک یک سوم میل لنگ است.

l  دیواره های محفظه ی احتراق هنگامی که موتور روشن است، سوزان هستند. محفظه ی گرم کن هوا، محفظه ی احتراق را احاطه  کرده  است . ضخامت  کم  دیواره  جازه تبادل حرارت با محفظه ی گرم کن را می دهد. محفظه ی گرم کن هوا از سر  سیلندر عایق شده  برای  اینکه اتلاف حرارتی کاهش یابد . ( برای معرفی ساده تر موتور، جز ئیات طرح توضیح داده نشده است.)

l   تمام گرمای محفظه ی احتراق به محفظه ی گرمکن منتقل می شود. کار به دو مرحله تقسیم می شود، که نتیجه ی ان فشار کمتر روی پیستون و نرمی بهتر عملکرد میشود.

l  زمانی که محفظه ی احتراق از سیلندر توسط سوپاپ ها عایق شده، قطعات محرک خصوصا پیستون نسبت به تنشهای ناشی از دما و فشار بسیار بالا در خطر نیست . انها  همچنین از خودسوزی که در مخلوط سوخت و هوا در  موتورهای دیزل  یا  گازی   متداول مشاهده        می شود جلوگیری می کند.

l   نسبت تراکم محفظه ی احتراق و گرم کن متفاوت می باشد. نسبت تراکم محفظه ی گرم کن بیشتر است که روی مرحله احتراق خارجی فعالیت می کند و منحصرا توسط هوای خالص پشتیبانی می شود. نسبت تراکم محفظه ی احتراق کمتر است که روی یک سیکل احتراق داخلی فعالیت می کند. 

l  احتراق همه ی سوخت پاشیده شده ضمانت شده  است  ابتدا، با پشتیبانی هوای خالص از قبل گرم شده ی درون محفظه ی احتراق، سپس با  دیواره  های سوزان محفظه که مانند  چندین  شمع عمل می کند. برای اسان روشن شدن  موتور در هوای  سرد درون محفظه ی  احتراق  یک شمع گرمکن کار گذاشته شده است.

l   در مقایسه با یک موتور دیزل که یک ساختمان سنگین  نیاز دارد، این موتور چند گانه سوز، که می تواند همچنین سوخت دیزل استفاده کند، امکان ساختن در مدل خیلی سبکتر را  نسبت  به یک موتور گاز سوز را دارد.

l  پاشش و احتراق سوخت در یک محفظه ی احتراق که طی 360 درجه از  زاویه  گردش  میل لنگ بسته است ، اتفاق می افتد . این خصوصیت باعث  می شود  که  زمان   برای  اینکه  سوخت به طور ایده ال بسوزد زیاد شود به طوری که هر کالری نهان ان ازاد شود ( اولین عامل کمک به کاهش الودگی) . انژکتور توانایی پاشش دو سوخت را از یک  شیپوره دارد.

l   دیواره های سوزان محفظه ی احتراق باقیمانده سوخت را که در طی پاشش ته نشین شده است می سوزاند. (دومین عامل کاهش الایندگی)

l  همچنین هنگامی که مراحل تخلیه و مکش رخ می دهد، سوپاپ های محفظه ی  احتراق و گرم کن به طور چشمگیر زمان استراحت بیشتری  را  برای  اصلاح و تعدیل دارند  که  باعث کاهش صدا و بهبود راندمان می شود
طبقه بندی:
ارسال توسط محمد
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Google/ در این وبلاگ در کل اینترنت